niedziela, 17 lipca 2011

Dlaczego pół metra i tak drogo za wysyłkę

Pojawiają się co jakiś czas pytania dlaczego na naszych aukcjach 1 szt. = 0,5 mb i dlaczego taka opłata za przesyłkę - dzisiaj odpowiem.

Jedna sztuka to pół metra.
Początkowo na naszych aukcjach funkcjonował przelicznik 1:1 (1 sztuka = 1 metr), prawda była jednak taka, że niewiele osób kupowało pełne metry, zazwyczaj było to 1,5 lub 2,5 m a te połówki były zgłaszane mailowo. Jeżeli metraż był duży, nie było problemu (zawsze wystawialiśmy mniej, mając na uwadze sprzedaż także w sklepie stacjonarnym), problemy pojawiały się przy mniejszych belkach - materiału często brakowało aby spełnić wszystkie życzenia. Samo zatwierdzanie ilości mailowo też wydłużało transakcję.

Optymalnym rozwiązaniem stało się wprowadzenie przelicznika 1 sztuka = 0,5 mb w większości przypadków transakcje odbywają się szybko i sprawnie, bez konieczności kontaktu mailowego.

Zryczałtowany koszt wysyłki.
Koszt wysyłki to kwestia wzbudzająca najwięcej kontrowersji. Często spotykamy się z zarzutem "zarabiania na przesyłkach" mimo iż faktycznie (w ujęciu miesięcznym czy też rocznym) do przesyłek "dokładamy". Nie możemy stosować cennika Poczty Polskiej z kilku powodów.

Najważniejszym jest tutaj podatek VAT. Poczta jest zwolniona z tego podatku (firma otrzymuje fakturę od PP gdzie vat wynosi 0%), niestety inne firmy tego przywileju nie mają i jesteśmy zmuszeni odprowadzić 23% podatku także od kwoty jaką przelewa klient na wykonanie usługi przesyłki.

Kolejnym powodem jest trudne, żeby nie powiedzieć niewykonalne, określenie końcowej wagi zamawianego towaru. Oczywiście tutaj można też wprowadzić zasadę klient zamawia, my odcinamy, pakujemy i podajemy koszt wysyłki, tyle że to znów powoduje zwiększenie czasu na realizację zamówienia.

Najlepszym rozwiązaniem okazało się wprowadzenie zryczałtowanego, stałego kosztu przesyłki. Nie jest on zależny od wagi czy gabarytu. Klient zawsze wie ile będzie go kosztowała przesyłka a dzięki temu możemy szybciutko przeprowadzić transakcję bez kontaktu mailowego.

Mam nadzieję i do tego dążę, że przesyłki będą na naszych aukcjach coraz tańsze a jakość obsługi jeszcze lepsza.

Pozdrawiam,
Radek :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz